ERIKOISTARJOUS 6 kk vain 59 € TILAA TÄSTÄ →

Jalankulkija kuoli ylittäessään koiransa kanssa suojatietä

Jalankulkija kuoli ylittäessään koiransa kanssa suojatietä

Aamupäivällä kello yhdentoista jälkeen poliisi sai ilmoituksen Uudessakaupungissa tapahtuneesta liikenneonnettomuudesta, jossa iäkäs nainen jäi auton alle. Nainen oli koiransa kanssa ylittämässä Vakka-Suomenkatua suojatietä pitkin Ketunkalliontien ja Kalannintien välissä, kun Vakka-Suomenkatua keskustan suunnasta ajanut pakettiauto törmäsi häneen. Ohikulkijan ja ensihoidon antamasta ensiavusta huolimatta nainen menehtyi tapahtumapaikalle.

Pakettiauton kuljettaja, noin 75-vuotias mies, kertoi, ettei ollut havainnut jalankulkijaa ennen kuin vasta törmäyshetkellä. Hänen ajonopeutensa oli ollut noin 30 km/h.

Pakettiauton kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.

Haluatko mainoksen tähän?

Ota yhteyttä

Teksti: Mika Lahtonen