Poliisin partio sai maanantaiaamuna kello 9.39 tehtävän Länsi-Vantaalle, Ukonkivenpolulle, missä ilmoitustietojen mukaan mies oli joutunut pahoinpitelyn uhriksi. Epäilty teko oli tapahtunut läheisellä bussipysäkillä. Tekoon epäiltynä oli kolme nuorta miestä.
Vain hetkeä myöhemmin, noin kello 9.52 poliisi sai uuden tehtävän Myyrmäessä sijaitsevalle Vantaan ammattiopisto Varialle, jossa ilmoitustietojen mukaan oli niin ikään tapahtunut pahoinpitely. Kouluun matkalla ollutta opiskelijaa oli pahoinpidelty ja epäiltyinä tekijöinä oli kaksi nuorta miestä.
Tapahtumat liittyvät toisiinsa.
– Kaikki tekoihin epäillyt henkilöt on nyt saatu kiinni ja tapausten esitutkintatoimet on käynnistetty poliisissa, kertoo rikoskomisario Sampsa Aukio.
Poliisi tiedottaa asiasta seuraavan kerran huomenna tiistaina iltapäivällä.