Kuvituskuva.

Poliisi pyytää vihjeitä raiskauksen yrityksestä lenkkipolulla

Kajaanin Soidinsuon alueella lenkkipolulla tapahtui lauantaina 8.8.2026 noin kello 16.30 raiskauksen yritys. Poliisi kaipaa havaintoja tapahtumasta ja epäillystä tekijästä.

1990-luvulla syntyneen naisen kimppuun kävi Rentukantien ja Apilapolun välisellä lenkkipolulla yllättäen noin 30-40-vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies. Epäilty oli kävellyt lenkkeilijää vastaan ja käynyt naiseen käsiksi ilman ennakkovaroitusta. Rikoksen uhri oli vastustanut tekoa voimakkaasti ja päässyt pakenemaan paikalta.

Poliisi ei suoritetusta etsinnästä huolimatta tavoittanut epäiltyä.

Epäillyn tuntomerkit:
– tummat housut, mahdollisesti farkut
– tumma huppari tai takki, jonka huppu oli epäillyllä päässä
– tumma kasvot peittävä sänkiparta, tummat silmät ja tummat kulmakarvat
– pituus noin 175-180 cm
– normaalivartaloinen
– epäilty on ulkomaalaistaustainen, ihonvärin perusteella henkilö on mahdollisesti Lähi-idän tai Pohjois-Afrikan alueelta

Poliisi kaipaa havaintoja tapahtumasta ja tuntomerkkeihin sopivan henkilön liikkeistä Laajankadun, Soidinkadun ja Apilapolun välisellä lenkkipolulla. Poliisiin voi olla yhteydessä sähköpostitse vihjeet.oulu@poliisi.fi, puhelimitse numeroon 0295 416 194 ja WhatsApp viestit 050 305 0132.

Teksti: mikalahtonen
Avainsanat: lenkkipolku, Soidinsuo, Kajaani, poliisi, raiskauksen yritys