Haravavarkaan erikoiset seikkailut veivät miehen putkaan

Erikoisesti käyttäytyvä mies haki Enontekiöllä sijaitsevan talon pihasta haravan. Sillä oli tarve, koska mies oli jäänyt autollaan lumihankeen jumiin. Haravan avulla hän yritti kaivaa lunta ja saada autonsa liikkeelle.

Miehen käyttäytyminen oli antanut viitteitä, että hän ei ollut ajokuntoinen. Myöhemmin poliisipartio tapasi kyseisen miehen autoineen keskeltä metsää, jonne mies oli ajanut auton taas jumiin. Mies oli käyttäytynyt sekavasti ja hänelle tehty huumepikatesti antoi syyn epäillä, että hän oli huumausaineiden vaikutuksen alaisena.

Verikoetta otettaessa mies alkoi riehua ja häneen jouduttiin käyttämään voimakeinoja vastarinnan murtamiseksi.

Mies toimitettiin kiinniotettuna Kittilän poliisiasemalle epäiltynä rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta, näpistyksestä ja virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta. Asian selvittely jatkuu esitutkinnassa.

Teksti: mikalahtonen
Avainsanat: harava, Enontekiö, poliisi