ERIKOISTARJOUS – vain 6 kk 59,00 € TILAA TÄSTÄ →

KRP: Suomalaisia tuotteita uhataan myrkyttämisellä

KRP: Suomalaisia tuotteita uhataan myrkyttämisellä

Poliisin tietoon on perjantaina tullut uhkaus, jossa tuntematon taho ilmoittaa myrkyttäneensä ulkomaisia tuotteita Pohjois- ja Etelä-Suomessa. Uhkaus on yksilöimätön, eikä siinä kerrota, minkälaisista tuotteista on kyse.

Poliisi on tehnyt asiassa uhka-arvion ja pitää tapausta yksittäisenä tekona. Mikään ei anna aihetta epäillä, että kyseessä olisi terrorismiin tai muuhun vakavaan rikollisuuteen liittyvä uhka. Poliisin tiedossa ei myöskään ole, että kukaan olisi sairastunut tai vahingoittunut siksi, että uhkaus olisi toteutettu.

Uhkauksen tutkinnasta vastaa Keskusrikospoliisi. Asiaa on selvitetty yhteistyössä elintarvikevalvonta- ja tulliviranomaisten kanssa, mutta ainakaan toistaiseksi se ei edellytä niiltä toimenpiteitä.

Haluatko mainoksen tähän?

Ota yhteyttä

Teksti: Alibi.fi

Keskustelu

Jätä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Kommentti tarkistetaan ennen julkaisua.