Poliisi tutkii lapsiin kohdistuneita seksuaalirikoksia Ristiinassa ja Mikkelissä

Poliisi tutkii Mikkelissä ja Ristiinassa tapahtuneita epäiltyjä seksuaalirikoksia. Itä-Suomen poliisilla on esitutkinnassa kaksi tapausta, joissa aikuisen miehen epäillään kosketelleen seksuaalisessa tarkoituksessa alaikäisiä lapsia.

Epäillyt seksuaalirikokset ovat tapahtuneet Ristiinassa ja Mikkelissä yleisillä alueilla touko-kesäkuun aikana. Teoista epäilty henkilö on vangittu. Poliisi pitää mahdollisena, että tapauksia on useampi kuin mitä poliisilla on tällä hetkellä tiedossa.

Mikäli lapset tai nuoret ovat joutuneet lähikuukausina vastaavien tekojen kohteeksi Ristiinassa tai Mikkelissä, poliisi pyytää ottamaan yhteyttä joko sähköpostitse vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi tai puhelimitse p. 029 5415 232.

Teksti: mikalahtonen
Avainsanat: lapset, Mikkeli, poliisi, Ristiina, seksuaalirikos