Ei uskonut kieltoa – vangittiin

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus on vanginnut toistuvasti lähestymiskieltoa rikkoneen miehen. Lähestymiskielto on määrätty suojaamaan miehen ex-puolisoa.

Tapaukseen liittyvät mies ja nainen olivat aiemmin parisuhteessa. Mies asetettiin sittemmin lähestymiskieltoon, mutta on siitä huolimatta jatkanut muun muassa häiritsevää viestien lähettämistä ja soittelua. Lisäksi miehen epäillään tehneen valheellisia ilmoituksia entisestä puolisostaan hätäkeskukseen.

Siksi Länsi-Uudenmaan poliisi esitti miestä vangittavaksi. Epäilty on nyt vangittu ja tutkinta jatkuu. Tutkinnan rikosnimikkeisiin lukeutuu muun muassa lähestymiskiellon rikkominen, laiton uhkaus, niskoittelu poliisia vastaan, pahoinpitely ja vahingonteko.

Tapaus pyritään saattamaan syyteharkintaan ennen heinäkuun alkua.

Teksti: mikalahtonen
Avainsanat: Lähestymiskiellon rikkominen, laiton uhkaus, niskoittelu poliisia vastaan, pahoinpitely, vahingonteko, vangitseminen